Skip to main content

Kaltsium - kondid ja munakoor

Sageli on paljudel toortoiduga alustajatel küsimus, kas koer ( kass, tuhkur) saab ikka sel viisil toites kõik vitamiinid ja mineraalained kätte.  Võin julgelt väita, et saab küll, kui toit on mitmekesine. Viga, mis sageli tehakse on see, et antakse vaid puhast liha või liiga palju liha ja sellega tehakse rohkem kahju kui kasu ning vaene loom on üsna  ruttu proteiini üleküllusest ja mineraalainete vaegusest probleemide küüsis.
Üks tähtsamaid mineraalained on kaltsium.
Kõige lihtsam ja loomulikum kaltsiumi allikas on kondid. Kontides on nii kaltsiumit kui muid mineraalaineid, valku, kollageeni, rasva ehk siis kõik on nii nagu loodus on ette näinud, mida looma organism vajab.
Teine suurepärane kaltsiumi allikas kontide kõrval on munakoored.
Munakoored on väga sobilikud toidulisandiks neile loomadele, kes konti vähem söövad ( mis iganes põhjusel, kas ei jaksa niipalju ära närida, on kugistajad ja teatud konte ei saagi anda jne. ). Rõhutan sõna "lisandiks"  kuna munakoortega ei saa konti asendada! Ainult munakoortega ei saa konti asendada seetõttu, et nende mineraalainete sisaldus on erinev  - luudes on kaltsiumfosfaati 85% ja kaltsiumkarbonaati 11%, munakoortes ( kanamuna ) 98% kaltsiumkarbonaati ja  ainult 0,7% kaltsiumfosfaati. Munakoored aga on näiteks inimesele üks paremini omastatavaid kaltsiumiallikaid, seetõttu tarbivad jahvatatud munakoori  ka sportlased, niiet taas üks asi, mida saab manustada nii endale kui koerale :).
Nagu ikka ei tohi ka kaltsiumiga üle pingutada, liigne kaltsium toidus on ohtlikum kui selle väikene puudujääk! Kutsikatel põhjustab kaltsiumi üleküllus  kasvupeetust ning viimased uuringud on näidanud, et kaltsiumi üleküllusel on olemas seos ka düsplaasia tekkimisega! Kuid liigeseprobleemid ei ole seotud mitte ainult kaltsiumi üleküllusega, vaid ka kollageeni puudusega. Kollageeni näiteks ei sisalda kuivtoidud, küll aga kondid, mistõttu vahel koerakasvatajad soovitavad juurde anda zelatiini, mida toodetaksegi tegelikult ju kontidest.

Niiet, kõige tähtsam kaltsiumi- ja teiste mineraalide allikas koertele (kassidele,tuhkrutele)  on ikka kondid  aga munakoored on vahel suurepäraseks lisandiks!

Mina kasutan kana - , pardi-  ja vutimuna koori ja loomulikult ainult mahedaid, talumune. Talleggi ja Rannamõisa munade koori mina oma loomadele anda ei julge.
Kõigepealt kuivatan munakoored
Seejärel jahvatan munakoored kohviveskis peeneks jahuks


Ja ongi väärt lisand endale ning loomadele valmis :)!

Toortoiduhuvilised on oodatud liituma ka FB grupiga: Teadliku omaniku terve ja õnnelik loom !

Comments

Popular posts from this blog

Magu - kuidas midagi nii jubedat saab olla nii hea!

Kõik, kes on elus kokku puutunud toore maoga saavad  pealkirjast aru :) Rohusööjate ( nt. veis,lammas,kits,põder) magu , mis on  inimese poolt töötlemata lõhnab meie jaoks  justkui kellegi väljaheide, kuid koerte jaoks on see tõeline maiuspala nii oma lõhnabuketilt kui ka toiteväärtuselt. Inimeste poolt töötlemata tähendab, et magu on täiesti naturaalne, koos mahladega, mis on seal sees olnud ning vahel on mao seina küljes alles isegi veel mõned  rohusööja toiduosakesed, hea kui magu on isegi loputamata, et võimalikult palju head alles oleks. Müüakse ka pleegitatud magu, mida ei ole mõtet oma koerale anda, kuna seal ei ole alles enam ühtegi kasulikku omadust, mis teevad maost supertoidu ( ka valmis toortoidu segu ostes tuleb tähelepanu pöörata sellele, kas magu on pestud või mitte, kuna nii mõnigi tootja paneb oma toidu sisse just sellist üdini ära puhastatud valget magu - pakil ilus lugeda, et magu on sees, kuid toiteväärtus puudub). Pleegitatud magu See magu...

Toortoit - mis see on ?

Mis see toortoitmine siis on?  Toortoit on naturaalne toores toit, mida antakse loomale  töötlemata st. kuumutamata, küpsetamata ja loomulikult ilma igasuguste lisaaineteta nagu säilitus-, lõhna- ja maitseained. See on  koertele ja kassidele kõige loomuomasem toitumisviis, mida nende organism on loodud  töötlema ning millest nad omastavad kõik vitamiinid,mineraalid ja eluks vajaliku - just see ongi täisväärtuslik loomuomane toit! Olete mõelnud vahel selle üle, kuidas kuivtoidutööstus üritab pidevalt meile selgeks teha, kui keeruline on valmistada koeratoitu ? Kõik räägitakse hirmus keeruliseks.....peab olema teaduslikult tõestatud, veterinaaride tunnustatud ja mis kõik veel. Kui valdava osa kuivtoitude koostist vaadata, siis jääb küll õhku suur küsimärk.....et mismoodi see saab olla parim meie lemmikule? Tegelikult ei ole koerte ja kasside toitmine midagi ülikeerulist. Jah, peab olema natuke aega, et läbi mõelda mida ja kui palju anda ja siis see kõik ...

Kevadine lemmik - Võilill

Lisaks lihale, kondile ja siseelunditele annan oma koertele ka juurvilju, puuvilju, ravimtaimi, marju Kevadel on võililled ühed minu lemmikutest, mis toidu sisse panna. Nii nagu ühegi asjaga ei tohiks liialdada, vaid tuleb leida tasakaal, siis nii on ka võilillega. Mina annan teda kuurina just kevadel ja  toorena. Talvel võib toidu sisse segada kuivatatult. Samuti võib teha  ka teed ja lisada koerale toidu sisse. Hakkisin võilillelehti juba lapsena oma  segaverelisele koerale Bellale, kes elas 18. aastaseks, oli tema pikaealisuse saladus nüüd võillilelehed, vot ei tea täpselt aga üks on kindel - üldiselt sai ta tervislikku toitu ja oli rõõmus ning terve koer :) Võilille puhul on kasutatav kõik - õis, vars, lehed ja juur. Kui koer tahab võib ta juurt ka närida niisama aga juurest võib teha teed ja lisada koera toidule. Võilillelehed on looduslik toidulisand, mis ei kurna neere ega maksa, kõik mis üleliigne, väljutatakse uriiniga. Võilille kasutatakse  isutõstja...